Hakan Muhafız

The Platform İnceleme

The Platform

Muhafız Puanı:
4.5/5

Yusuf Ali Taylan

Bizce Nasıl?

Bu sefer incelemimize bir Netflix yapımı “The Platform” filmini aldık. Zira şu anda revaçta olan bu film bizi de epey kendisine bağladı. Filmimizin başrolü 2 kişilik bir hapishanede uyanır, lakin bu hapishanenin farkı katlı bir hapishanedir ve kaç kattan oluştuğu mahkumlar tarafından bilinmemektedir. Hapishanemizin en üst katında, koca bir mutfak vardır ve burada bir sürü aşçı envai çeşit yemek, tatlı yapmaktadır. Hem de baştan savma değil, çok ince ve emek vererek yapmaktadırlar. Burada yapılan yemekler, büyük bir masa üzerinde tüm katlardan teker teker inerek en alt kata kadar gitmektedir. 1. katta bulunan iki kişi istediği kadar yiyebilirken, belli bir kattan sonra kemikler dahi tükenmiş oluyor ve alt katlarda olan mahkumlara yiyecek bir şey kalmamış oluyor. Bu sebeptendir ki,yemek yiyemeyen insanlar saldırganlaşıyor ve birbirlerine zarar vermeye, öldürmeye başlıyor. Eğer üst katlardaki mahkumlar alt katlara yetecek kadar tüketmiş olsaydı, kimse birbirine zarar vermeyecek ve tüm katlarda refah hüküm sürecekti.

Bu filmi sadece film olarak izlemek epey yanlış olur, zira filmin bize vermek istediği bir çok mesaj var. Hapishanemiz aslında bizlere kapitalist sistemin işleyişini anlatmaktadır. Zenginler, patronlar her şeyi istedikleri gibi yiyor, savuruyor, lakin bir alt kesim onların artıklarıyla yetinmekle kalıyor, onların da bir alt kesimi artık dahi yiyemiyor, hayatları boyunca sefalet içinde yaşayıp en sonunda can veriyorlar. Filmimizde başrol karakterimizin düşündüğü biçimde tüm hapishane ve şu anda içinde yaşadığımız dünyadaki insanlar düşünseydi kimse açlıktan ölmeyecek, sefalet içinde yaşamayacaktı. Eğer insanoğlu açgözlülüğe esir düşmeseydi hem hapishanede hem yaşadığımız dünyada huzur ve refah hüküm sürecekti.

Filmde yer alan başrolümüz ve 6. katta yanına düşen siyahi arkadaşı, her katta insanlara yemek yetmesi ve kimsenin aç kalmaması üzerine bir plan yaparlar ve ellerine sopa alarak, yemek masasının üstüne çıkarak en alt kata kadar inmeye başlarlar. Kimilerini güzel dille ikna ederken, kimilerini ise zorla döverek yemekten uzaklaştırırlar ve ihtiyaç sahibi olanlara yemekleri sıra sıra verirler. Belirli bir kattan sonra akıllarına yeni bir şey gelir ve yemek masasının içindeki bir pudinge hiç dokunmadan tekrar mutfağa yollamayı kararlaştırırlar, zira bu mutfağa güzel bir mesaj olurdu. Bu şekilde en alt kata kadar zar zor gelirler ve en alt katta bir yatağın altında saklanan çocuk görürler, hapishane kurallarına göre normalde 16 yaşından küçüklerin yer almadığı bilinmektedir,lakin yatağın altındaki çocuk 16 yaşından küçük bir çocuktur. Sakladıkları ve mesaj olarak kullanmak üzere taşıdıkları pudingi aç kalan çocuğa ikram ederler ve asıl çocuğun mesaj olduğunu düşünürler. Aynı şekilde biz de çocuğun gerçek mesaj olduğunu düşünüyoruz, zira bu kapitalist, sömürücü düzenden bizleri kurtarabilecek tek şey gelecek nesillerdir. Gelecek nesiller özveri ve liyakatle hareket ederse kapitalist düzene son verebilir, sefaleti bitirebilirler.

Bu Netflix yapımı filmimiz farklı senaryosu ve verdiği mesajlar yüzünden bizleri epey memnun etti. Bizim ”The Platform” için muhafız puanımız, 5 muhafız puanı üzerinden 4,5.